20 Haziran 2017

Dijital Baskı

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı kelimesinden de anlaşıldığı gibi, baskısının bilgisayar destekli olduğu anlaşılarak dijital ortamlarda yapılması gerekmektedir. Bunu biraz daha açacak olursak, baskı türevlerinin son senelerde gelişmesiyle, hız verileri artmış olsa da hassas durumların dijital ortamlarda çok sağlayıcı destekleriyle dijital ortamlarda üretilerek bez, naylon, kumaş gibi yüzeylerde yazılma işlerini yapan aletler iş gücü sonunda ortaya ürün çıkarmada işlerine denilmektedir.

Peki Dijital Baskı Nelerde Kullanılmaktadır?

Günümüz itibariyle baskı işlerini birçok dalda hizmet vermekte. Reklamcılık alanında özellikle promosyon, ajans, reklam ajansları, çeşitli kumaş alanları, tekstil, bayrak firmalar olarak büyük firma sahiplerinin yan sanayi alanında kolları sıvamak artık baskı olarak kullanmak gerekir. Kullanım alanlarında son yıllarda o kadar çok gelişmişler ki baskı ortamına ayak uydurmuşlar. Birçok sektörde bağımlılığı sayesinde ortamı birbirine bağlı olarak meydana getirmiştir. Yapımı uzun süren haftalarını alan billboardlar artık bilgisayar ortamından mail yolu ile gönderilebiliyor. Bu maili alan kullanıcılar ise baskı firması gerekli yapıyı hazırlar ve sonra dakikalar içerisinde baskı işini gerçekleştirirler.

Dijital Baskı Makinesi

Dijital baskı makinesi ise dijital ortamda hazırlanan verilerin çalışmalarını malzeme üzerine püskürtülerek yazı yazmasını sağlayan ve çizilmesini sağlayan baskı makinesi baskı makineleri olarak masaüstü ve yazıcıların daha büyük boyutları da denilmektedir. Baskı makinesinin yazıcıdan farkı ise 160-500 cm arası büyük ölçülerde ve genişliklerde kullanılmasıdır.

Peki Neden Dijital Baskı Tercih Edilmelidir?

Dijital baskıbaskı tekniklerinden biridir. Metin, fotoğraf vb… dataların bilgisayar ortamında hazırlanarak tasarımların düzenli yapılmasıyla basım malzemelerine uygun olarak hazırlanmasıdır.

  1. Hava şartlarına uygun olarak yağmur gibi güneş gibi birçok logo resim gibi birçok hizmetten yararlanılır. Kullanım süreleri uzun olup aynı zamanda süresini de uzatabilirsiniz.
  2. Hızlı ve ekonomiktir
  3. Reklamcılık sektöründe üretkenliğin ve teknolojinin birleşimi ile yenilikçi bir kapı açıyor.
  4. Pratik ve kullanışlı bir yöntemdir. Kişisel tasarımlarda imkan sağlamakta. Çeşitli boyutlandırmalar yapılabilmektedir. Baskı yapılacak ürünlerde ise değişiklik hakkına sahiptirler.
  5. İş teslim süreleri ise kısadır.
  6. Uygun bir maliyet ile çözüm sunar.
  7. Kişiye özel ve değişebilen bir içeriklerin basımı ile baskı talepleri doğrultusunda artmaktadır.
  8. Düşük stratejisi ile fiyat politikasını uygun hale getirmiştir.
Makalemizi Oylayın!
[Total: 1 Average: 5]