Dijital Baskı Nedir

Dijital baskı nedir

Dijital baskı nedir sorunun yanıtını sizlerle paylaşacağız. Günden güne değişen teknoloji, bugünlerde kendilerini çok daha iyi bir konuma getirdi. Dijital baskı reklam için en ideal seçimlerden biridir. Dijital baskı nedir peki, Matbaa tekniği ile film kalıplarını ortadan kaldırmasıyla dijital baskı olarak çekilmiş bir fotoğrafın veya taranmış olarak resmin bilgisayar ortamlarında uygun hale gelmesi metinlerde veya programlarda grafik çizim gibi görsellerin hazırlandıktan sonra da dijital baskı makinelerinin yardımlarıyla beraber doğrudan dijital baskı malzemelerini sıralayalım isterseniz (Vinil, folyo, One Way vision, Canvas, Cast folyo gibi… ) birçok malzeme çeşitleri bulunur.

Dijital Baskı Çeşitleri Nelerdir

Dış mekan ve iç mekan olmak üzere iki çeşit mevcuttur.

 • Dış Mekan

Açık hava reklamcılığında kullanılan olan reklam, tanıtım amaçlı büyük veya küçük afişlerde, billboardlarda, araç üstü reklamlarda hazırlanmalarında ise kullanılan baskı çeşitlerindendir. Kullanılan malzemelerin kalitesini ve dijital baskı makinelerinde kullanılan boya kalitelerine göre yoğun olarak güneşte veya kötü hava şartlarında dayanıklılık duruma göre gösterebilir.

 1. Dış Mekan Dijital baskının Avantajları

En önemli özellikleri zorlu hava koşulları ve şartlarında dayanıklılığın göstermesi ve aynı zamanda ise tanıtımlarının yapmak istedikleri bir ürünlerinde ya da görseli istediğiniz boyutlarda getirmenizi sağlarlar.

 1. Dış Mekan Dijital Baskılarının Kullanım Alanlarını Sıralayalım

Binaların da dış mekanlarında aynı zamanda billboardlarda ve ışıklı raketlerde olan üç boyutlu olarak görsellerinde pankartlarında ve araçlarında ışıklı veya ışıksız olaraktan çatı ve yönlendirme reklamlarında ise mağaza aynı zamanda vitrinlerde de a’dan z’ye aklımıza gelebilecek olan her sektörde vardır.

 1. Dış Mekanlarda Dijital Baskının Çeşitleri;
 2. Vinil Dijital Baskı

Işıklı veya ışıksız olaraktan ikiye ayrılmakta. Işıklı vinillerde floresan tabanlı tabela türlerinde kullanılmakta. Işıksız vinillerde de afişlerde de tabela ve dış mekanlarda bina cephelerde billboardlarda da kullanılır.

 1. Folyo Dijital Baskı

Normal şartlarda da cast ve şeffaf folyolarda da sıralayabilirsiniz. Normal olarak kullanılan folyolarda ve tabelalarda cam vitrinlerinde de cephelerinde de yönlendirmelerde de kullanılmakta.

Cast folyolarında girintisiyle çıkıntısıyla çok daha iyi yerlere gelen özellikle araç kaplamalarda da sıcak havalarda da uygulama ile kullanılmakta. Uzun ömürlüdür. Şeffaf folyosunda da dijital baskı ile ters baskı olarak içerden baskısı Sticker olarak kullanılmakta.

 1. Mesh Dijital Baskılı Vinil

Mesh vinillerde de delikli olması özelliğiyle de bina cephelerinde özellikle de cephe giydirmelerinde aynı zamanda tadilatlarında da korumalarında da görevlerinde de yerine getirilen üzerinde de dış mekanlarında ve dijital baskı ile reklam amaçlı olarak kullanılan ürünlerdir.

Vinilin de delikli olması özelliğiyle de hem rüzgâra karşı da dayanıklıdır. Haliyle içerden bakıldığında ise dışarıyı görebilirsiniz.

 1. One Way Vision Dijital Baskı

Hem reklam olarak istenilen hem de görüntü kirliliği açısından da olmasını istediğiniz en ideal bir folyo çeşitleridir. Bu malzemelerle de mesh vinil olarak delikli olması özelliğine sahiptirler. Bu özellikler sayesinde de siz değerli müşterilerimizle de bu folyoların hem reklam açısından hem de dışarıyı görmek açısından da rahatlıkla görebilmektesiniz.

Genel olarak yapışkanlı olmasından dolayı da vitrin camlarına da canlı olarak binalarının dış cephe şartlarına göre de uygulanmakta. (Bu anlattığımız folyo türünde arkasından güçlü bir ışık vurulduğunda görselin kaybolma ihtimali olabilir.)

 1. Dijital baskı baskılı Cast Folyolar

Diğer folyolara göre daha hassaslı bir folyo türüdür. Uygulanılacak zemine hakimdir, sıcak hava ile uygulanabilir, esnekliğinden dolayı da girinti ve çıkıntılarda da iyi kullanım sağlarlar, söküm esnalarında da uygulanılan yerlere de zarar vermezler.

 1. Dijital Canvas Baskı

Bu malzeme türünde ise resimlerinize yağlı boya ile tablo görüntüsünü verebilmekteyiz.

 • İç Mekan (indoor) Dijital Baskı

İç mekan, dijital baskı adından da anlaşıldığı üzere güneşten ziyade kötü hava koşullarına maruz bırakılmamalıdır. Kalite anlayışından dolayı ise dış mekanlarda dijital baskıya göre de kalitelidir.

Fotoğraflarında görüntüsüyle beraber baskıları elde edebilirsiniz. İç mekanlarda ve dijital baskılarda makineleri su bazlı oldukları için malzemelerin de üzerinde laminasyon olarak atılması gerekmekte. En ufak bir su damlasında da akma yapabilmekte.

Dijital baskı merkezlerinde de şuan da fotoğraf kalitelerine göre baskısı alınıp siz değerli müşterilerimize sunmaktayız.

Mağazalarının da vitrin içlerine de uygulamalarına da fast food larına da restaurantlarına gibi yerlerin de ışıklı ya da ışıksız olarak panolarında ve mağazalarının iç dekorasyon ve fotoğraflarında aynı zamanda posterlerinde kalite anlayışından da aklınıza gelebilecek her bir noktada kullanılmakta.

 

Dijital Baskı Nerelerde Kullanılmakta

Dijital baskı günümüzde de dünyalarında da her sektörlerinde hitap etmekte. Kurumsallaşmış olaraktan ya da çaba gösterilen firmaların da kendilerini dünyalarında da en hızlı ve en renkli olacak şekillerde tanıtımlarında da büyük kolaylıklar sağlamakta. Dijital baskı binalar üzerinde yapılan reklam çalışmalarında araç üzerinde reklam baskılarında yol kenarlarında billboardlarında ışıklı raketlerinde veya yer yer baskılarında yönlendirmelerinde de mağazaların cam ve iç dekorlarında bez afişlerinde sonuç olaraktan dijital baskı aklınıza gelecek her şey a’dan z’ye her alanda ve her sektörde kullanılmakta.

Peki Dijital Baskı Avantajları Nelerdir

Dijital baskının da bizlere de sağladığında yararlarında şöyle sıralayabilmektesiniz.

Dijital baskı ilk olaraktan sektörde hız getirmişinizdir. Günümüzün de 15 yıl öncesine de gittiğimizde de reklam sektörlerimizde de çalışan insanlarının dijital baskı tarzında da işlerini fırça yöntemiyle de yapıyorlardı. Çok büyük bir zaman kaybıydı. Mesele de 100 m² bir görselin de hazırlanmasıyla da aylar da alıyorlardı.

Fakat günümüzde de teknolojilerin bizlere kazandırmış oldukları bilgisayar destekli olarak dijital baskı sayesinde de bu olaylarda da 1 saat gibi kısa sürelerde mümkün olmamaktadır.

Dijital baskı merkezlerinde de bu hızları, dış mekanlarda baskı makinesinde de rahatlıkla elde edebiliyorsunuz.

Dijital baskı da ikinci olarak kalite anlayışından da karşımıza çıkmakta. Kurumsal bir firmaların da kendini dünya piyasalarında tanıtmalarında da büyük avantajlar sağlamakta.

Üçüncü olarak ve dijital baskı olarak boyut çok önemlidir. Bir imajı istediğiniz zaman boyutlandırdığımızda ise büyütülme ve küçülme imkânı sağlanıyor.

Dijital baskı son olarak da uzun yıllar boyunca kötü hava şartlarına maruz kalındığında ise bozulmadan da kalabilmekte.

Dijital Baskı Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar?

Tasarımları yapılacak olan kişilerin öncelikli olarak dijital baskı için yapılacak olan imajların yüksek çözünürlüklerinin de dikkatli olması gereklidir.

Tasarımları yapılmış olan imajların renk modunun 4 renk seçeneklerinde cmyk olarak dikkat edilmesi gerekir.

Neden mi çünkü dijital baskı makinelerinde 4 renk olduğu zaman cmyk olarak çalışır aksi taktirde tasarımlardaki renklerle dijital baskının da alabilecekleri renklerde birbirlerini tutmazlar.

Çalışmalarını da 1/1 oranla da çalışmak gerekebilir. Tasarımları yapılacak olan görsellerin de çalışmaların da uygulanacakları alanlar üzerine de birebir oranlarda ölçülebilir ve çalışması gereklidir.  Aksi taktirde görüntü bozukluğuna da yol açabilmektedir.

Bu makalemizde de dijital baskı nedir sorusunun yanıtını da sizlere aktarmış olduk. Böylelikle dijital baskı nedir ile alakalı her şeyi bu makaleden öğrenmiş olduk.

Makalemizi Oylayın!
[Total: 1 Average: 5]

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazıyı okuyun:
Dijital Baskı Makinesi

Dijital Baskı Makinesi Dijital baskı makinesi, dijital baskı ortamında hazırlanılan çalışmaların, istenilen malzemelerle üzerinde boyaları püskürtmeleri sağlayan baskı makinesidir. Dijital baskı makineleri için masaüstü...

Kapat