20 Haziran 2017

Dekorasyon

Dekorasyon Nedir

Dekorasyon yaşanılan mekanların kullanım amacına uygun olarak en verimli estetik ve sanatsal bir şekilde düzenlemektedir. İnsanın yaşadığı mekanlar üzerinde bulunduğu gelişmeler sonucunda yeni gelişmeler sonucunda, birçok tasarımlar meydana gelmektedir. Amaç bir tasarımda insanın kendine olan güveni aşabilmektir. Bugün sizlere özel çoğunluk olarak dekorasyon hizmeti ve firmaları tarafından iş kolu haline gelebilmektedir. Dekorasyon olgusu olarak süsleme olarak tanımlanabilir, yaşanılan mekana göre, insan hayatına renk katması durumunda doğaya bakış açısından doğru orantılıdır. Dekorasyon firmaları açısından mistik ve sembolik bakımından renklerin ve şekillerin kullanımıyla ilgili olarak, her mekana ve nesneye özel üretkenliğinizi ortaya koymak amaçlı yardımcı olabilmekte.

Tasarım Nedir

Dilimize uygun olarak İngilizce Fransızca da ki “desing” kavramı olarak kullanılmaktadır. Desing kelimesi de Latince kökenli. Tasarımın birçok tanımı yapılabilir. Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse;

Tasarım, algılarla ve kavram arasında bir bağlama aracıdır. Nesnel bir gerçeklik ile doğrudan ilişkileri bulunmaz. Bu önemsiz ayrıntılarla yerine, önemli bir özellikle dikkat çekerler. Bunun sonucunda algılardan genelleşme yapılarak kanılara varılmakta.

Tasarım bir bilgi edinme öğesindedir. Çünkü bir duyumsal bir tasarımda zihinsel bir tasarım daima birbirlerine etkilerler. Bu nedenle duyumsal bilgi ile uysal bilgi arasından her zaman iç içedir. Gerçek bilgi ise böylelikle oluşmaktadır. Tasarım bilgi edinme öğesindedir. Çünkü bir duyumsal tasarım ile zihinsel bir tasarım daima birbirlerini etkilerler. Bu nedenle, duyumsal bilgi birikimi olarak da iç içelerdir. Gerçek bilgi birikimi ise böylelikle oluşmakta.

Güzel sanatlar alanında tasarım, yaratıcı süreçlerin kendilerini olup bir faaliyet için gerekli olan sessiz planlarının hazırlanması süreci çalışmalarını kapsar.

Tasarım bir şeyi zihinde biçimlendirme kurmasıdır. Tasarımlanan bir biçim, tasavvurdur.

Bilgisayar alanlarında ise bilgisayar destekli tasarımlar: Araştırma bürosunda, bir yeni sürüm ve tasarımı için kullanılabilen bilişim tekniklerinin tümüne denir.

Dekorasyon

Tarihten bugüne kadar insanlar yaşamları boyunca insanlar yaşamlarını daha ferah daha güzel ve kullanışlı hale getirmektedir. Bu alanlarda mimari olarak dekorasyon kavramlarını geliştirerek günümüzde kadar getirdiler. Mimarlık dendiğinde akla ilk gelen hepimizin aklına büyük görkemli olarak binalar gelmekte. Bunun sebepleri elbette mimarlık, sanatlarıyla yapılan göz zevklerinize bağlıdır. Özetle bir yapıda yalnızca kullanışa uygun yapılmakta kalmaz aynı zamanlarda göz zevklerine hitap eden sanatsal yapılardadır. Özetle açıklarsak eğer yalnızca kullanışa uygun olarak kalmaz aynı zamanda göz zevklerinize hitap eden sanatsal estetiği içindedir. Son yıllarda gidilerek daha çok duymaya başladığımız bu iç dekorasyon nedir neden önemlidir?

Makalemizi Oylayın!
[Total: 1 Average: 5]