Cnc

Cnc Nedir

Cnc (Computer numerical control) Bilgisayarlı sayısal kontrol sistemleridir diyebiliriz. Takım aletlerinin sayısal komutlar yardımıyla, bilgisayar ortamında kontrol edilmesi diyebiliriz. Cnc tezgahlarda da nc tezgahlardan farklı olarak da bilgisayarlı kontrol ünitesi de bulunur diyebiliriz. Böylece de nc programlarıyla da kesicilerle de bazı tekniklerde ve ofsetlerde bilgiler kalıcı olarak dan tezgâh hafızasında saklanabilir. Aynı zamanda da imalatların her aşamasında programa müdahale edilebilir ve programda istenilen değişiklikler de yapılabilir. Bilgisayardaki programda da tezgahların hareketlerinin de kontrolünde harfler ve sayılardan oluşan komutlar da kullanılabilir. Mesela programda G00 kodundan örnek vermek gerekirse, takımın da talaş kaldırmadan da koordinatlarının da belirtilen noktalara gitmesini de sağlamakta ve kullanılmakta. Aynı zamanda m03 takımının da bağlı olduğu mili saatlerde yönlerinde değişiklik oldukları için hareketle başlayacaktır. Belirli saatlerde dönmesini sağlamakta. M05 koduyla da takımının bağlı oldukları ve bulundukları millerin durmasını da sağlamakta.

Endüstride kullanılan tüm cnc tezgahlarda gm adı verilen kodlarla ifadeleri bu özel kodlar sayesinde ISO (Uluslararası Standartlar politikası gereğince kuruluşları) tarafından da standartlaştırıldı. İlk olarak cnc freze tezgahlarından günümüze kadar nc teknolojileriyle hemen hemen her alanlarda yaygın olarak dan kullanılmakta. Bu uygulamalardan bazıları da şunlardır. Tornalama frezeleme ve delme alanında taşlamada alevlenmede, bükme ve form vermelerde üç boyutlu olarak ölçme elektro erozyonlardır ve robotlarla uygulamalardır.

Peki Cad Nedir

Bu kısaltmalarda ve İngilizce kelimelerinin de baş harflerinden oluşmakta. Türkçe destekli tasarımlar’ dır. Piyasada çeşitleri oldukça fazla çoktur. Cad olarak genellikle de proje tekniklerinden resim çizimlerine kadar kullanırlar. Teknik elemanlarda çok büyük öneme sahiptirler. Programlar Auto Cad vs…)

Cam Nedir

Bu kısaltmalarda da İngilizce kelimenin baş harflerinden oluşmakta. Bilgisayar destekli imalatçılardır. Daha Sonra da çok yaygın olmayan cam programları günümüzde de büyük önem kazanmışlardır. Cam programları, karışık biçimde elle yazılması imkânsız gibi görünse de, parçalarının da cnc tezgahlarında işlenmesi için gerekli cnc kodlarını da verdiğimiz parametrelere göre de oluşturulan programlardır. Önceden de sadece cam üzerine de yazılan programlar sayesinde günümüzde de firmalarının da aynı zamanlarda veri üzerinde de çalışmayı kolaylaştırmak amaçlı ve gerekli ihtiyaçlara da cevap vermesi de gerekebilmesi içinse cad ve cam modüllerinden yararlanılmaktadır.

Makalemizi Oylayın!
[Total: 0 Average: 0]
Makalemizi Oylayın!

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Önceki yazıyı okuyun:
Alüminyum Tabela

Alüminyum Tabela Alüminyum tabela da her geçen gün her işletmede olduğu tanıtımlar reklam amaçları ve görselleridir. Gösteriş açısından da ilgi çekici...

Kapat