20 Haziran 2017

Ajans Hizmeti

Ajans Hizmeti

Ajans hizmeti geleneksel bir reklam ajansları ile günümüzün değişen teknolojisi ve paralel olarak “dijital” ekini alarak başladılar. Dijital baskı ajans son derece tanım olarak inter aktif ajans ve web ajansı kavramından daha geniş bir model.

Dijital Ajans

Web sitesi tasarımları, markalar açısından interaktif olarak uygulamalar ve benzeri işlerin yanında arama optimizasyonu, sosyal medya pazarlaması, web tabanlı çalışmalarla mobil pazarlama hizmetleri de vermektedir. Genel olarak bir ajansın gerçekleştirdiği bir stratejik ve içgüdüsel çalışmalarıyla dijital dünya hakimiyetiyle özellikle dağıtım kanalları ile göz önünde bulundurularak planlanır. Markalara ve online offline pazarlama çalışmalarına entegre olarak yürütmelerini ciddi avantaj sağlar.

Dijital bir reklam avantajları ile ortaya çıkan işlerin özünde üretkenlik yatar ve hedeflerin asıl ulaşmak için online reklamcılık için kanallarını kullanmakta.

Dijital reklam çalışmalarında ana amaçları reklamları ve ürünlerini hizmetlerini internette doğru hedef kitleye yönelik ulaşılacak şekilde konumlandırmasıdır.

Dijital ajanslar ise doğru konumlandırmak için, görünürlüğe ulaşmak için gerekenleri geleneksel bir mecraların da entegre etmesiyle kullanımı da markayı yönlendirebilir.

Dijital dünyada ise var olanın da günümüzde neredeyse bütün markalar açısından zorunlu hale gelmesi, giderek etkinliği de artan sosyal medya, geleneksel bir medyanın kullanıcılarına ulaşmasında yetersiz olması ve bizzat dijital dünyanın ise taşınması gerekebilen özelliklerden dolayı dijital ajanslar da yerlerini ciddi anlamda pekiştirmelidir.

Dijital ajansların çoğu klasik ya da ajanslar ile paralel bir yapıda üretici ve çalışmalarda ise kullanacağı ana fikirlerinde pazarlama stratejisinin de üzerine inşa edilerek bu stratejisinin nihai amaçları ise ürün satışlarının bilinirliğini arttırmak, markayı hatırlatmak ve devamlılığı sağlamak amacıyla marka bilinirliğine uygun strateji belirlemek olabilir.

Dijital Reklam Ajansları

Dijital Reklam ajansları işlevleriyle açıklamadan önce kısacası reklamı betimlemekte fayda olacaktır. Reklamı ve işlevini de kısaca açıklayalım

  1. Farkındalık üretmek, markanın varlığını hissettirmek duyurmak,
  2. Akılda kalıcılık olma, markaya özgü çalışmalar yaparak marka kimliğini oluşturmak,
  3. Pazarda yerleştirildikten sonra, bir müşteri tablosu oluşturduktan sonra, alışkanlığın bir sürdürülebilir ve sağlayan bir hatırlatıcı marka değerlerini pekiştirecek bir öğe bulmak ve tutundurucu faaliyetler bulundurmak,

Reklama yüklenilen bu gibi temel işlevlerinin dijital platformlardaki bir karşılığı değişmemektedir. Kısacası açıkladığımız bu üç temel boyut ise markaların dijital mecradaki iletişimdeki de önemini de korumaktadır.

Ancak dijital mecranın da marka değerlerinin tüketicisi arasındaki iletişim ve deneyim boyutunu bir geleneksel mecradan farklı yorumlanmasını zorunlu hale getirmektedir.

2000’li senelerden bu yana ülkemizdeki reklam stratejileri ve reklam ajansları tüketiciye güçlü bir bağ kurar ve marka bilinirliğin fikirlerini sundukları müşteri toplantılarında ise “Peki İnternette Ne Yapacağız” sorusuna takılmaktadır.

Aslında bu soru hem reklam açısından hem de reklam veren açısından uzun süredir beklenen bir cevap olmuştur. Her iki taraf içinde net olarak bir soruydu. Müşteri tarafı ise bu duruma şöyle bir anekdot ile baktı;

Klasik bir web sitesi oluşturmak dışında farklı bir strateji ile daha iyi bir web sitesi oluşturulabilir. Bu reklam verenlerin ise bu durumda hayata geçirilecek bir reklam modelinin iyi olması interaktif olması önemlidir.

Ajans hizmeti de bu durumda müşteriye dönük olarak iyi bir web sitesi iyi bir pazarlama kullanmasıdır.

Makalemizi Oylayın!
[Total: 1 Average: 5]